Субота, 08.08.2020, 16:44
«  Серпень 2020  »

Способи релаксації для дітей дошкільного віку

Активний спосіб життя, часті стреси в сім'ї і на роботі часто призводять до перенапруження, поганого настрою, і як результат - до депресії. Психологи рекомендують навчитися розслаблятися і користуватися засобами релаксації і медитації для боротьби з "перевантаженнями".

Але що робити, якщо зовсім маленька дитина перенапружена, перезбуджена і складно заспокоюється після активних ігор і спілкування? Як перемогти дитячу гіперзбудливість? Про все це докладніше.

Чомусь прийнято вважати, що методи релаксації і медитації показані тільки дорослим. Насправді ж, це не зовсім так. Та, відверто кажучи, складно пояснити трирічній дитині, що таке медитація. Тому, релаксація дітей дошкільного віку вимагає особливого погляду та підходу. Головне - правильно і вміло цим користуватися.

Нервова система дитини, особливо у віці до трьох років, далека від своєї досконалості. Діти такого віку складно контролюють процеси збудження і гальмування нервової системи. Цим і пояснюється неспокійний сон або проблеми із засипанням після активних ігор. Насамперед, це стосується активних діток. Але, незважаючи на це, існує безліч способів, завдяки яким можна заспокоїти "розгулятися" дитини.

Знайома вам така ситуація, коли ваш малюк хоче спати, при цьому тре очі, але продовжує проявляти активність, перекидатися, повзати , таким чином, практично в сонному стані повторюючи свій минулий день? Якщо так, тоді слід "попрацювати" над вашою дитиною. І ця "місія" не повинна лягати на докторів, вихователів або якого-небудь іншого "посередника", робота над дитиною - ваш батьківський обов'язок.

Організація режиму дня

Легкозбудливі дітки найчастіше "страждають" від відсутністю режиму сну і неспання. Найчастіше, їх складно вкласти спати згідно з визначеним графіком. Тому, в даній ситуації головне - не прагнення підлаштувати дитини під особливий режим, важливо створити умови певного "ритму дня". Сніданок, обід, вечеря і прогулянки повинні бути в строго певний час доби, яке ідеально підходить для вашої дитини, а не відповідні якомусь стандартному графіку. Період, що передує відпочинку, не повинен бути надмірно активним. Таким чином, звичка відіграє свою важливу роль для дитини: час відпочинку і час неспання підлаштовуються під особливий "ритуал дня", до якого звикає дитя.

Масаж і фізкультура

Про користь масажу та фізкультури, думаю, не варто зайвий раз розповідати - всі давно про це знають, але от застосовувати найчастіше або лінуються, або забувають. У ситуації з активною дитиною спорт - важлива ланка виховного процесу. Фізична культура, завдяки активним вправам, виховує особистість, допомагає інтелектуальному розвитку малюка. Маленькі дітки просто потребують чергуванні фізичних вправ з інтелектуальними або в їх гармонійному поєднанні.

Важливу роль відіграє і розслабляючий масаж. Вивчивши техніку такого масажу, можна, впливаючи на певні точки, "керувати" емоційним станом дитини. Важливо те, що з усім цим здатні впоратися ви самі. Для початку просто варто запросити досвідченого масажиста, який покаже і навчить масажному майстерності.

Просто чудодійну силу робить масаж стопочек: ніжно помасажуйте стопи малюка, легенько поразмінайте їх, "порісуйте вісімка". Головне - підібрати потрібний момент, коли ваша дитина просто буде лежати, а не тікати в пошуках нового для себе заняття.

Ароматерапія

Сила запахів величезна! Одні запахи надихають, інші, навпаки, пригнічують і засмучують. Вплив ароматів на нюх дитини аналогічно впливу ароматів на організм дорослого. Тільки не всі аромамасла можна застосовувати як заспокійливий засіб для дитячого організму. Заспокійливою дією мають ефірні масла ромашки, меліси, троянди, шавлії, які застосовуються в дитячій практиці. У кожному разі, потрібно дотримуватися обережності у застосуванні масел: не наносити їх в нерозведеному вигляді безпосередньо на шкіру дитини, особливо у віці до трьох років. Найбезпечніший спосіб застосування ефірних масел - аромалампа.

Розслаблюючі вправи

Займаючись з дитиною, можна робити розслаблюючі вправи, найкраще із застосуванням м'яча-фітболу. Покачайте малюка на м'ячі вперед-назад, вправо-вліво, виконайте ті ж "вісімка", попружіньте. М'яч допоможе заспокоїтися, розслабитися, поупражнять вестибулярний апарат, зняти тонус і напругу.

Релаксація і медитація

Складно уявити собі дворічного малюка в медитаційному стані. Тому, вся релаксація і медитація зводиться до загального розслаблення і заспокоєння. Тим не менше, певні вправи по релаксації дітей дошкільного віку все-таки є, які важливо і потрібно застосовувати.

Увімкніть музику для медитації: шум моря, лісу, вітру, спів пташок. Погладьте малюка, скажіть йому як ви його любите. Говоріть заспокійливі слова, як, наприклад: "ти відпочиваєш, кожна клітинка твого тіла відпочиває, ти повністю розслаблений, у тебе все добре ..." Голос при цьому повинен бути неголосним і спокійним. Вправи принесуть користь, якщо ви самі будете спокійні, розслаблені, врівноважені і з хорошим настроєм.

Загалом, слідуючи вищепереліченим рекомендаціям, не так вже й складно "боротися" з дуже активним малюком. Важливу роль грає ваш внутрішній стан, яке завжди відчуває і притягує до себе дитина.

Методи релаксації дітей дошкільного віку, перераховані вище, не є "ліками" та лікуванням порушень нервової системи дитини. Це вже робота невролога. Ця інформація адресована батькам, дітки яких просто надмірно активні, а, розгулявшись, так просто не можуть зупинитися. Нервова система дитини неідеальна, а батьки - вмілі чарівники і педагоги для своїх дітей, якщо цього дуже захочемо.