Субота, 08.08.2020, 16:57
«  Серпень 2020  »

Психологічні прояви поведінки, які можуть виникати у подружжя на момент повернення військовослужбовця додому

Жінка за час відсутності чоловіка військовослужбовця могла стикатися з різними проблемами і самостійно вирішувати їх. У зв’язку з цим, у жінки можуть виникати почуття як злості через те, що довелося самостійно справлятися з проблемами, так і відчуття гордості за свої досягнення.

При поверненні бійця додому, члени родини можуть стикатися з проблемами у стосунках, а саме: поява нових знайомих та друзів, виникнення почуття підозри невірності другої половини. У такі моменти членам родини в обов’язковому порядку необхідно розмовляти один з одним, обговорювати ті почуття, які в них виникають та разом шукати шляхи вирішення проблем.

Як чоловіки так і жінки військовослужбовці при поверненні додому впевнені, що члени їх родини та друзі не розуміють через що їм довелося пройти. У зв’язку з цим, вони можуть ізолювати себе від близьких людей та шукати підтримку у бойових товаришів. Для того, щоб члени родини та друзі могли надати моральну підтримку демобілізованому військовослужбовцю, їм необхідно намагатися ставитися з розумінням до почуттів та реакцій (як негативних, так і позитивних) та не нехтувати ними.

Психологічні прояви поведінки у дітей, які можуть виникати на момент повернення військовослужбовця батька  додому

У зв’язку з тим, що за час відсутності батька (мати) військовослужбовця в сім’ї потреби дітей могли дещо змінитися, тому потрібно звернути увагу на підготовку дітей до возз’єднання родини. Адже, їм може знадобитися деякий час, щоб знову відчути душевну близькість з батьком, особливо, якщо вони були дуже маленькими на час його від’їзду.

При підготовці дітей до повернення у сім’ю батька (матері) бійця, необхідно враховувати те, що реакції дітей на зміни в їх житті залежать від їх віку.

Діти до 12 місяців можуть реагувати на зміни у розпорядку дня, оточенні, на зміни настрою матері або відсутність її уваги. Діти можуть ставати апатичними, відмовлятися від їжі і навіть втрачати вагу.

Діти 1-3 років можуть ображатися, плакати, влаштовувати гнівні істерики, погано спати, якщо мама перебуває в стресовому стані.

Діти 3-6 років можуть повертатися до більш дитячої поведінки, регресувати, смоктання пальця, проблеми зі сном, тривожність, роздратування, боязнь втрати матері, відчуття своєї провини через мобілізацію батька. Також вони можуть легко роздратовуватися, впадати у гнів, бути пригніченими або агресивними, або ж скаржитися на неприємні відчуття або біль.

Діти 6-12 років можуть бути нервовими, агресивними або капризувати і скаржитися, істерити. У них може з’являтися головний або шлунковий біль тощо. Дуже часто дошкільнята або молодші школярі турбуються, переживають про безпеку батька вдома.

Діти 13-18 років можуть хвилюватися, нервувати, протестувати. Також їм може не подобатися новий розподіл сімейних ролей і сімейних обов’язків під час відсутності батька та після повернення його додому. Разом з тим, у зв’язку з пережитим стресом, підлітки можуть потрапити до груп ризику, а саме: зловживання алкоголем, тютюнопаління, наркотичні засоби, схильність до суїциду та правопорушень.

При підготовці дитини, незважаючи на її вік, до повернення одного із батьків додому, слід огорнути її додатковою увагою та піклуванням, проявити розуміння до почуттів та реакції дитини (почуття злості, агресії, провини), обговорити сформовану ситуацію в сім’ї та зберігати звичайний ритм життя.

Психологічні прояви поведінки, які можуть виникати у батьків військовослужбовця, на момент повернення його (її) додому

Батьки та інші члени сім’ї повинні пристосовуватися до повернення військового із зони проведення АТО. За час військової служби як учасник бойових дій, так і його сім’я змінилися і подорослішали. Тому стосунки з батьків з сином (військовослужбовцем) змінилися і будуть іншими.

Батьки військовослужбовця будуть хотіти піклуватися про нього як і раніше, в результаті чого вони можуть зіткнутися з його негативною реакцією.

Батькам слід пам’ятати, що їхній дитині довелося пережити психічні та можливі фізичні травми, які могли змінити його особистість, тому їм необхідно бути наполегливими у тому, щоб дати військовослужбовцю час звільнити свої думки від впливу війни та пристосуватися до мирного життя.