Вівторок, 02.06.2020, 11:28

Концепція

реалізації науково-методичної теми управління освіти

"Формування світоглядних орієнтирів та духовно-моральних цінностей

особистості в навчально-виховному процесі”

Тяжко жити на світі без абсолюта правди і краси!

Все одно як буде зватися цей абсолют,- хай діти

поки що звуть його Богом, хай Бог буде можливим

здійсненням абсолютного добра, хай дитяче серце

прагне наблизитися хоч трохи до цього невідомого,

але певного для нього ідеалу”

С.Ф.Русова

Тезарус:

1. Світогляд—система поглядів на обєктивний світ і місце людини в ньому, на становлення людини до себе та навколишньої дійсності.

2. Загальнолюдсьокі цінності—це такі внутрішьо-особистісні установки, реалізаця яких дає змогу формувати людське в людині скрізь, де особистість присутня як духовна чи суспільна істота.

3. Сред різних факторів духовного виховання особистості особливого значення набуває потреба зв'язку з національною історією, культурою, традиціями українського народу.

4. Духовність — це те головне, що становить фундамент людини. Вона є запорукою гармонійного розвитку особистості.

5. Духовність — це спосіб розбудови особистості, нескінченний процес самоудосконалення, формування свого внутрішнього світу для виходу на вертикаль.

6. Фундаментальність християнських цінностей полягає в тому, що вони дають чітке розуміння Добра й цілеспрямовують особистість на шлях служіння Добру, є основою духовної культури того середовища (родинного й суспільного), де відбувається становлення особистості.

7. Націоналізація дитячого садка не може утверджуватися тільки впровадженням навчання і виховання дитини українською мовою. Націоналізація навчального закладу — це коли керівник і весь колектив — українці по духу.

Мотивація вибору науково-методичної теми.

За всіх часів людство надзвичайно обережно, делікатно ставилося до духовного формування особистості маленької дитини. Адже на міцному грунті духовності, моральності, культури зростає особистість, здатна відповідати за свої думки, слова, вчинки. Цінність розвитку духовного потенціалу дитини дошкільного віку будуть збережені, якщо виходити з позиції, що духовність - це вищий вияв моральності, яка є мірилом людського життя, а за психологічним словником, духовність - це «вищі сили внутрішнього світу особистості, які виявляються в людяності, сердечності, доброті, щирості, теплоті, відкритості до інших людей». Духовність ґрунтується на широті поглядів, ерудиції, культурі, загальному розвитку особистості.

Дана концепція передбачає пробудити у дитини духовне начало. Основною метою дошкільного виховання в Україні є формування основ духовності особистості, а одним з провідних завдань — пробудити у дитини духовне начало, розвинути його як домінуюче в структурі особистості. Виховання духовнозрілої особистості, для якої поняття добра, справедливості, совісті, обов'язку набули непохитності, стали власними ціннисними орієнтирами. Однак її досягнення - справа надзвичайно складна. І цю справу робити нам, педагогам, які працюють в дошкільних закладах. Як говорила Софія Русова: "Хай кожна дитина, кожна голівочка одрізняється своєю фарбою, своєю формою... серед цих малих хлопців та дівчаток дуже виразно виявляються різнобарвні духовні постаті і треба підходити з тим словом, яке найкраще дійде до душі, захопить думку й викличе самостійну моральну роботу”.

Нове, третє тисячоліття висуває перед працівниками дошкільних установ нові навчально-виховні завдання, зумовлені необхідністю формування в дітей почуттів любові, справедливості, правди, співчуття, милосердя та інших чеснот. Люблячими хочуть бачити дітей їхні батьки, рідні, вихователі, однолітки. Вкладаючи у вихованців любов, дорослі сподіваються отримати від них довіру, чуйність, порозуміння. Тому для справжніх фахівців любов є принципом педагогічної дії, перетворившись у безумовну, стає засобом морального виховання підопічних.

Робота над новою науково-методичною темою допоможе пробудити духовну снагу, звільнити їх від егоцентризму, залучити до вічного, єднаючи у своєму нинішньому житті минуле і майбутнє, бо тільки у високій духовній напрузі відтворюється стале тяжіння до загального добра. Наведені вище аргументи і зумовили вибір науково-методичної теми, над якою працюватиме дошкільний навчальний заклад №28 центр С.Ф.Русової протягом 2011/2016 років.