Вівторок, 02.06.2020, 11:34

Скоро Ваша дитина піде до школи. В житті малюка почнеться новий складний період.

Перевірити чи готова Ваша дитина до навчання в школі і допомогти їй підготуватися до школи Ви можете самі.

Завдяки пам’ятці можна перевірити готовність своїх дітей.

Якщо Ви з’ясовуєте, що Ваш син чи донька не зовсім готові до навчання в школі, не впадайте у відчай.

У Вас ще є час.

Згідно цієї пам’ятки Ви можете допомогти своїм майбутнім першокласником підготуватися до навчання в школі.

Бажаємо успіхів!

(що повинен знати та вміти майбутній першокласник)

Визначити рівень узагальнення та логічного обґрунтування:

а) повинен вміти з чотирьох предметів знайти зайвий, не схожий на інші (наприклад: шапка, шуба, штани, чоботи);

б) назвати одним словом: суп, каша, кисіль, котлета (їжа) і тому подібне;

в) назвати одним словом: суп, каша, кисіль, котлета (їжа) і тому подібне;

г) назвати протилежні значення слова (наприклад: високий - низький).

Швидкість мислення (наприклад: за три хвилини назвати якомога більше слів на букву "К”).

Аналіз, синтез, порівняння:

а) порівняти два предмети (чим схожі, а чим відрізняються): м’яч – кавун, день – ніч, береза – ромашка, сонце – місяць;

б) порівняння картинок.

Класифікація (відібрати всі трикутники жовтого кольору, всі маленькі фігури і таке інше).

Робота за зразком (викласти геометричний візерунок, а дитина повинна його повторити).

Розуміння значення слів (як розуміє наприклад слова "стілець”, "герой”, "пух”, "хоробрість”, "добра людина”).

Розвиток пам’яті:

а) слухові – повторює з 10 названих слів 5-8 (низький результат 1-3 слова).

б) зорові – роздивлятися малюнок протягом 1 хвилини, а потім назвати, що на ньому намальовано.

Розвиток уяви (запропонувати картинки, на яких зображено недомальовані геометричні фігури, треба домалювати, щоб отримати будь-який предмет).

Розвиток моторики руки (вміє малювати, ліпити з пластиліну, писати букви, змалювати за зразком).

Знати кольори і їх відтінки.

Вміння рахувати від 1 до 10 і навпаки.

Розвиток мовлення (опис малюнку, продовження казки).

Підготовка дитини до школи (рекомендації для батьків)

1. Частіше розмовляйте у присутності дитини про школу, шкільне життя. Спрямовуйте дитину на серйозне ставлення до навчання.

2. Не приховуйте труднощів, які чекають малюка у школі, але формуйте у нього впевненість у їх подоланні.

3. Частіше звертайте увагу дитини на її зовнішній вигляд, хороші вчинки школярів.

4. Навчіть сина чи дочку найпростіших навичок самообслуговування (вмиватися, чистити зуби, одягатися, доглядати одяг, акуратно їсти).

5. Привчіть дитину лягати спати та вставати у певний час (лягати спати не пізніше дев’ятій годині вечора, вставати о сьомій годині ранку).

6. Заохочуйте малюка до малювання кольоровими олівцями, письма ручкою (написання паличок, кружечків, квадратиків).

7. Прищеплюйте дитині дбайливе ставлення до книжок, олівців, зошитів, фломастерів. Навчіть їх правильно гортати сторінки.

8. Не стримуйте інтерес до навчання, заохочуйте малюка до набуття знань, обміну враженнями від почутого, побаченого.

9. У будь – якій конфліктній ситуації не принижуйте гідності дитини, прагніть заохотити її до самовдосконалення.

10. Завжди прагніть підтримувати вихователя, вчителя, не критикуйте його в присутності дитини.

Тест для батьків майбутніх першокласників

Чи готова дитина до школи?

• Чи хоче Ваша дитина йти до школи?

• Чи думає Ваша дитина про те, що у школі вона багато дізнається й навчатися буде цікаво?

• Чи може Ваша дитина самостійно сидіти над якоюсь справою, яка потребує зосередженості впродовж 30 хвилин (наприклад, збирати конструктор)?

• Чи Ваша дитина у присутності незнайомих анітрохи не соромиться?

• Чи вміє Ваша дитина складати розповіді за картинкою не коротші, ніж із п’яти речень?

• Чи може Ваша дитина розповісти напам’ять кілька віршів?

• Чи вміє вона відміняти іменники за числами?

• Чи вміє Ваша дитина читати по складах або цілими словами?

• Чи вміє Ваша дитина рахувати до 10 і назад?

• Чи може вона розв’язувати прості задачі на віднімання й додавання одиниці?

• Чи правильно, що Ваша дитина має тверду руку?

• Чи любить вона малювати і розфарбовувати картинки?

• Чи може Ваша дитина користуватися ножицями і клеєм (наприклад, робити аплікації)?

• Чи може вона зібрати пазли з п’яти частин за хвилину?

• Чи знає дитина назви диких і свійських тварин?

• Чи може вона узагальнювати поняття (наприклад, назвати одним словом овочі: помідори, морква, цибуля)?

• Чи любить Ваша дитина самостійно працювати – малювати, збирати мозаїку тощо?

• Чи може вона розуміти і точно виконувати словесні інструкції?

Кожна позитивна відповідь оцінюється в 1 бал. Результати тестування залежать від кількості позитивних відповідей на запитання тесту.

Отже, якщо їх:

15 – 18 – дитина готова йти до школи. Ви не дарма з нею працювали, а шкільні труднощі, якщо і виникнуть, можна легко подолати;

10 – 14 – ви на правильному шляху, дитина багато чого навчилася, а запитання, на які ви відповіли "ні”, підкажуть Вам, над чим іще потрібно попрацювати;

9 і менше – почитайте спеціальну літературу, постарайтеся приділяти більше часу заняттям з дитиною і зверніть увагу на те, чого вона не вміє.

Результати можуть Вас розчарувати. Але пам’ятайте, що всі ми – учні у школі життя.