Дитинство - це ранок життя...

Середа, 12.05.2021, 19:51
Вітаю Вас, Гість
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Травень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Друзі сайту

Читання – невід’ємний етап у вихованні дитини

     Перші і найголовніші вихователі малюка – його батьки. Важливу роль у формуванні особи маленького чоловічка грає читання вголос, воно спонукає дитину емоційно реагувати на розповідь.

     Річ у тому, що у крихітки почуття і емоції переважають над розумом, а роздумувати і оцінювати оповідання дитина почне лише тоді, коли переживе і пропустить через себе прочитане.

     Те, що література впливає на виховання дитини є безперечним. Але який же жанр діє сильніше? У ранньому дитячому віці – це, поза сумнівом, казка, саме її мова проста і легкодоступна для розуміння малюка.

Казка – вихователь

     У казковий світ дитина занурюється в самому ранньому дитинстві. Саме казка знайомить крихітку з літературою. Казка для дитини – проста і лаконічна розповідь, яка не вимагає аналізу і глибокого осмислення оповідання. Казка не утрудняє крихітку серйозними логічними міркуваннями. Вона лише пропонує образи, які йому цікаві, внаслідок чого важлива для малюка інформація засвоюється непомітно, сама по собі. При прочитанні казки дитина переживає масу суперечливих емоцій : він щиро любить або не любить, жаліє або злиться на героїв.

Виховання моральності

     Найперші і важливі поняття у вихованні дитини – це "добро" і "зло". Найлегше це пояснити малюкові саме через героїв дитячих казок, які завжди або "хороші", або "погані". А це дуже важливо для чіткого розмежування у дитини цих моральних понять. Діти проектують те, що відбувається в казці на реальне життя. І те, що "добро перемагає зло", а "лиходій завжди буде покараний" допомагає йому не бути лиходієм, а наслідувати образи сильних, хоробрих і добрих героїв. Ця думка добре відбита в пісні казкового героя кота Леопольда: "Якщо добрий ти, то завжди легко, а коли навпаки – важко".

Виховання серця і душі

     Казка учить дитину співпереживати, жаліти, бути чуйним і чуйним до оточення з самого раннього віку. Описані в дитячій казці ситуації і конфлікти легко зрозумілі дітям, тому здатні глибоко зачепити їх почуття: дитина жаліє Попелюшку, яку зла мачуха примушує працювати без відпочинку. Черпає свої перші уявлення про справедливість і несправедливість, коли старші брати кривдять молодшого. Співпереживає і радіє за Зайця, який хитрістю рятується від Вовка. Діти не люблять прямих моралей, а казка ненав’язливо виховує почуття дитини.

Виховання творчості

     Л. С. Виготский говорив: "Навчити творчому акту не можна, але це зовсім не означає, що не можна вихователеві сприяти його освіті і появі". Передумови розвитку креативного мислення, творчого підходу, а так само уміння абстрактно мислити з’являються ще в ранньому дитинстві. Один із способів розвитку цих здібностей – дитяча казка. Вона сприяє формуванню гармонійно розвиненої особи, тому що виховує саме емоційну сферу дитини, розвиває його почуття і творче начало. Казка не перенасичена дійовими особами, не переобтяжена зайвими подробицями, саме тому у дитини виникає маса яскравих образів і картинок при прослуховуванні або прочитанні казки. Це дає волю дитячій уяві і можливість фантазувати. Крім того, малюк, занурюючись в казковий світ, подумки діє в уявних їм обставинах, а це уміння є основою для творчої діяльності дитини.

     Завдання батьків – ознайомити дитину з різноманіттям дитячих казок, не забуваючи про те, що кожному віку корисна своя казка. Малюк, у свою чергу, обов’язково почерпне з них те, що необхідно для його розвитку і виховання.

Як правильно читати казку

     Дуже часто дорослі не замислюються над тим, чи правильно вони читають дітям казки, чи приносять вони їм користь.

     Правила читання казок дітям:

  • Усі казки батьки повинні читати в спокійних умовах. Дитина має зручно розташуватися поряд у комфортній атмосфері.
  • Читати казку необхідно вдумливо, пояснюючи дитині незнайомі слова, обговорюючи основні мо­менти.
  • Важливо вислуховувати думки самої дитини про почуті події з казковими героями.
  • Не можна говорити дитині, що її судження непра­вильне, або засуджувати її позицію.
  • Не бажано читати декілька казок відразу, тому що мораль кожної казки повина бути осмислена дитиною.

Казкова безпека

     Як навчити дитину правил безпеки за допомогою казок?

     Перші казки, які слухають малята, чомусь дуже схожі зі страшилками. Але це страшилки не для дітей, а для їх батьків. Саме батьки повинні стежити за дітьми, адже саме вони повністю відповідають за їхнє благополуччя, доки діти безпорадні. Отже, батькам необхідно пояснювати, що буде, якщо:

  • дитину покласти на край ліжка;
  • залишити без догляду;
  • дитина візьме заборонений предмет;
  • дитину залишити на вікні без догляду.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ БАТЬКІВ

     1. У казках про великодушних, сильних і благородних персонажів головним героєм краще зробити вашу дитину. Називайте героя ім'ям малюка, щоб ваш син чи донька уявляли, що саме вони здійснюють ці хороші й добрі справи. Так ви закладете в дитині правильні думки про те, яким героєм вона може бути в житті.

     2. Казки, в яких герой спочатку постає перед нами "поганим" (жадібним, примхливим, егоїстичним), навпаки, не варто прив'язувати до вашої дитини. Нехай у казці цього персонажа називають просто "схожим на тебе", а його негативною якістю буде те, що вам дійсно не подобається в характері дитини. Це допоможе скорегувати дитячу поведінку, не осуджуючи і не соромлячи, адже в кінці історії персонаж обов'язково засвоїть урок і зміниться в кращу сторону.

     3. Те, як ви будете читати казку, має важливе значення для відносин мами і малюка. Ви сидите поряд, дитина чує ваш голос, притискається до вас, разом у вас одні і ті ж емоції - в такий момент встановлюються теплі, довірчі відносини. Жоден професійний оповідач чи актор не зможе замінити дитині близькості і уваги мами.

     4. В одній казці може розглядатися тільки один каприз або позитивна властивість характеру. Не можна перемогти всі недоліки одним махом - занадто складний сюжет не забезпечить корисного ефекту від казки.

     5. Сама по собі книжка з казками не повинна привертати зайвої уваги малюка. Ілюстрації професійних художників не дають можливості придумати свої образи, тому краще самостійно обговорити з дитиною зовнішність героїв або прстрій чарівного міста. Нехай малюк сам подумає який капелюх може бути у доброго чарівника або на чому пересувається хоробрий персонаж. Такі маленькі вправи чудово розвивають фантазію і любов до творчості.

Що таке казкотерапія?

     Казкотерапія найдавніший спосіб спілкування з підсвідомістю дитини, коли навіть він сам смутно розуміє, що хоче. Не до кінця усвідомлює сенс і наслідок деяких вчинків. Коли карають дитини найстрашніше в цьому те, що малюк може не усвідомлювати свій проступок, він міг бачити подібне поводження в інших людей і не знати, що це погано. Це просто маленька губка, яка вбирає все, що бачить навколо, швидко роблячи висновки про навколишній світ. Звичайно, погану поведінку не повинно заохочуватися, але маленькій дитині цілком достатньо дізнатися, що погане поводження призведе до поганих наслідків і найстрашніше – засмутить батьків. Все це дитина може почерпнути і казки.

     Казка це перші уроки дітей про мораль і моральність, про добро і зло, про підлих і самовідданих вчинках. Казка може захистити від напасті або неправильного рішення.

     Якщо дитині подобається одна і та ж казка.

     Майже у всіх дітей є улюблена казка, яку він просить почитати знову й знову. Ця казка зачіпає важливі питання для малюка. Або навпаки не може дати відповіді на дуже хвилююче питання. Адже вам знайоме відчуття, що ви знаєте, але повна картина як би вислизає від вас. Розберіть цю казку з дитиною. Нехай малюк знайде позитивних і негативних героїв. Запитайте кому він хоче наслідувати. Це різні питання, не завжди діти вибирають позитивних. Тільки не підказуйте малюкові, ви ж хочете розібратися з його внутрішнім світом. Дозвольте дитині переробити сюжет казки, а от тут можна ненав’язливо допомогти, якщо дитина в глухому куті. Деякі психологи навіть говорять про вплив улюблених казок на подальше життя дитини. Тому при вашому виборі казки для малюка керуйтеся ідеалами, які хочете прищепити малюкові.

     Якщо ви бачите, що дитину щось турбує, але він мовчить, питати у багатьох випадках марно. Попросіть його розповісти вам казку. Спробуйте вибрати тему. На якийсь із них дитина пожвавиться, почне розповідати. Ось вже є зачіпка, а далі люблячий батько без спеціальної освіти зможе допомогти. Казкотерапія також допомагає скорегувати поведінку дитини.

Яку казку вибрати для казкотерапії?

     Якщо у малюка немає проблеми, яку ви хотіли б вирішити зараз, то почніть з народних казок. Вибирайте ті, які будуть найбільш близькі вам по духу і в яких ви бачите щось повчальне.
Дитина може не усвідомлювати проблеми або боятися обговорити її з дорослими, не довіряючи їм. Тоді нехай сам напише казку, адже казка, придумана дитиною, що відкриває суть проблеми – основа казкотерапії.

Казкотерапія корисна?

     Безумовно, казкотерапія корисна, і підходить всім дітям. Завдяки їй можна вирішити багато психологічних проблем. Просто не треба вважати казкотерапію панацеєю.
Є ще проблема, стикаючись з якою, молоді батьки відмітають казкотерапію, як спосіб взаємодії з дитиною. Маленьким дітям складно відрізнити реальність від вигадки. Це треба враховувати батькам, придумуйте або читає ситуативну казку. Погодьтеся, розповідь про батьків, які підуть, якщо син не буде прибирати іграшки, швидше створить у дитини нові проблеми, ніж дозволить старі. Набагато переконливіше і спокійніше звучав би розповідь про плачуть іграшках, які хочуть ночувати на затишних полицях, також, як хлопчик у своєму ліжечку.

Як скласти казку?

     Бажано вивчити яку-небудь літературу на цю тему. Є навіть спеціальні курси. Але на ділі без особливих проблем дитини, люблячі батьки з легкістю впораються зі казкотерапією. Ось приклад створення простої казки. Спочатку опишіть героя і місце дії, природно так, щоб малюк зміг легко себе впізнати. Чим менша дитина, тим менш завуальований буде герой. Описуємо проблему: риса характеру у героя, або його страх, кривдить в садку хлопчик і т.д. Далі герой потрапляє в складну ситуацію, основа якої його проблема, з якої з гідністю виходить. Опишіть в казці все переживання дитини, що відчуває герой. Можливі шляхи виходу з ситуації, щоб а дитини була альтернатива. І хороший фінал, з як герой вирішив проблему. Для дітей старшого віку можна пояснити вигоду саме такого шляху вирішення.
     Якщо не виходить – не страшно є безліч казок описують різні проблеми, з якими можуть зіткнутися діти. Варто тільки обговорити таку казку разом, якщо не вказуючи явну схожість з ситуацією у дитини. Він і так зараз приміряє все на себе і зробить правильні висновки.
     І навіть якщо ваша дитина постарше здогадається про ваші наміри, він буде радий такому ненав’язливого повчанню як казка.